• green salad in a white bowl

    Neden Makarna ?

    Tüm dünyada son derece popüler bir yemek olan makarna, özellikle anavatanı olan Italya’da her öğünün temel taşıdır. Maliyet açısından ekonomik; hızlı pişirildiğinden pratik olan makarna besleyici olmasının yanı sıra, etkileyici soslarıyla 7’den 70’e herkesin tutkuyla sevdiği bir yemektir.

    Makarnanın tarihi çok eskilere dayanır. Italya’nın kuzeyindeki Imperia Bölgesi’nde bulunmuş olan mağara çizimleri, makarnanın Italyan’ların hayatına, bilinenin aksine Marco Polo’nun Çin’den getirmesinden çok daha önceleri girdiğini gösterir. Bugün makarna, Italya’da hayatın temel taşı konumundadır. Rönesans döneminde özellikle lazanya, ravioli, tortellini gibi dolgulu makarnalar sadece asillerin ve zenginlerin sofralarına girmeyi başarırken, 19.yüzyılda özellikle Napoli dolaylarında bu sefer tam aksine makarna, düşük ekonomik gücü olan ailelerin ana gıdası olarak görülmeye başlandı. Günümüzde ise sadece Italya da değil, tüm dünyada, toplumun her kesiminde en popüler gıda türlerinden biri.

    Makarna , dengeli bir beslenme diyetinin en önemli elemanlarından biridir. Kuvvetli bir karbonhidrat kaynağı olduğu gibi, yağ oranı çok düşüktür. Dolayısıyla düşük kalorilidir. Genel yargının aksine kesinlikle kilo aldırmaz. Kilo aldıran, makarna ile karıştırılabilen yüksek kalorili soslardır. Özellikle yumurtalı olan makarna çeşitleri, %13 oranında protein barındırırken, birçok faydalı vitamin ve minerallere de sahiptir.